Ayia Napa Cypr

Ayia Napa to miejscówka wyjątkowo urokliwa, klimatyczna i najbardziej imprezowa w sezonie, bo poza sezonem jednak stawiamy na imprezy w Limassol, Nikozji i Pafos. Zobaczcie, co można robićw Ayia Napa, gdzie nocować, co zobaczyć, gdzie zjeść i jakie czekają na was atrakcje, a przede wszystkim, z jakich plaży skorzystać?
Ayia Napa położona jest we wschodniej części Cypru, można powiedzieć, że najbardziej azjatyckiej części Cypru. Jeszcze 30 lat temu była to rybacka wioska, rzadko odwiedzana, na końcu wysypy. Natomiast większość turystów wypoczywała w pobliskim kurorcie Famagusta. W 1974 roku Famagusta znalazła się pod okupacją turecką, stąd zarówno Cypryjczycy Greccy, jak i również turyści przenieśli się do pobliskiej wioski Ayia Napa. Napływ turystów był tak ogromny, że po kilkunastu latach wioska przekształciła się w najnowocześniejszy ośrodek turystyczny na Morzy Śródziemnym, dorównując Majorce i Ibizie, Największym atutem Ayia Napa są plaże, zaliczane do plaży z tzw. "niebieską flagą" i są najładniejszymi i najlepszymi plażami w południowym Cyprze, uroku dodają romantyczne zatoczki, czysty, wręcz białośnieżny piasek i oczywiście idealnie czyte kryształowe morze, które wynagrasza wszelkie trudy podróży do tego wspaniałego kurortu, jakim jest AYIA NAPA.
Ayia Napa popularna jest nie tylko wśród zagranicznych turystów z całego świata, ale i wśród miejscowych Cypryjczyków; w szczególności wśród młodzieży ze względu na najlepszy letni ośrodek noznego życia z kasynem, dyskotekami, licznymi barami i restauracjami, w tym Hard Rock. 
Ayia Napa, to także popularna miejscowość na zakupy, ponieważ znajduje się tu wiele markowych sklepów, a także centrów wyprzedaży, które cieszą się ogromną popularnością.
Jednakże największym atutem Ayia Napa są wpsaniałe plaże, zatoczki i krajobrazy zapierające dech.
Ayia Napa dba o dobrą markę turystyczną, więc powstał tutaj podwodny park, muzeum rzeźby, a także kaktusarium. Ayia Napa posiada także nowoczesny port i luksusową marinę z jachtami z całego świata.
W samym centrum kurortu Ayia Napa znajduje się średniowieczny klasztor otoczony wysokim średniowiecznym murem poświęcony bogini lasów. W skład klasztoru wchodzi szesnastowieczny kościół, który znajduje się częściowo pod ziemią i jest wydrążony w litej skale. Legenda głosi, że stary jawor rosnący naprzeciw południowej bramy klasztoru ma ponad sześćset lat.
Na zachód od kościoła znajduje się pałac ekunemiczny, które należy do Światowej Rady Kościołów.
W centrum Ayia Napa znajduje się ratusz miejski, w którego podziemiach znajduje się muzeum morskie. Większość eksponatów pochodzi z prywatnej kolekcji przyrodnika George'a Tornaritisa.
Alternatywną atrakacją jest Muzeum Morza Thalassa z odrestaurowanym antycznym żaglowcem z czasów Aleksandra Macedońskiego, który 2300 lat temu zatonął w pobliżu Kyrenii.
Inną atrakcją Ayia Napa jest park wodny Ayia Napa wystrojem nawiązujący do mitologii greckiej. Można przepłynąć przez odmęty Aeolosa, bryzę Zefira lub skorzystać z kąpieli Afrodyty. Po wyjściu z wody na turystów czeka pizza Minotaura i sklep z upominkami Midasa.
Ayia Napa naszpilowana jest ogromną ilością barów i restauracji, znajduje się tu między innymi restauracja sieci Hard Rock, KFC, McDonald, ale także bar Flinstonów, rodem z bajki Flinstonowie: "Yabba Dabba Doo' i wiele tradycyjnych greckich tawern.
Kilka killometrów od Ayia Napa znajduje się słynny przylądek Cape Greco, wokół którego utworzono Narodowy Park Cape Greco z licznymi szlakami pieszymi i rowerowymi, wzdłuż skał, stromych klifów, otoczonych błękitem i granatem wód Morza Śródziemnego, a także słynnymi jaskiniami morskimi (Sea Caves) i widokowym punktem (Monument of Piece). Koniecznie musicie wyznać sobie miłość na moście milości (Love Bridge), czyli slynny skalny most, powstały wnaturalny sposób, przez erozję i działanie fal morskich. Wokół mostu rozpościera się niebieska, przejrzysta woda i turkus z klifem, który wprowadza nas w błogi i romantyczny nastrój. Nieposób ominąć wykuty w skale kościół (Cave Church), Agioi Saranta.

W skrócie, co trzeba zobaczyć w Ayia Napa:
 • klasztor z kościołem
 • Cape Greco
 • bar Flinstonów
 • kaktusarium
 • muzeum rzeźby
 • most miłości
 • plaża Nissi Beach
 • port rybacki
 • wioskę Protaras
Plaże Ayia Napa
 • Nissi Beach to najsłynniejsza plaża w Ayia Napa. Tutaj każdy przychodzi podziwiać wspaniałe widoki i ludzi. Jednak jest to miejsce chałaśliwe, w sezonie zwykle tłoczno, z muzyką z calego świata i ogromną ilością barów i fast food. Zwykle tą plażę, możemy nazwać całodobową imprezownią na świeżym powietrzu. Plaża ta oznacza się pięknym lazurem, turkusem i złotym piaskiem.
 • Konnos Beach to mała piaszczysta plaża z romantyczną zatoczką, jednak w sezonie zatłoczona, i zwykle trudno znaleźć miejsce w środku dnia.
 • Fig Tree Bay to szeroka plaża z nadmorską promenadą, wzdłuż której rosną drzewa figowe, dające choć trochę cienia w ogromnym skwarze.
 • Pantachou Beach to plaża, którą warto odwiedzić, ponieważ zachwyca i jest miejscem bardzo romantycznym, wzdłuż której rozciąga się słynna promenada Ayia Napa.
 • Makronissos Beach to jedna z najstarszych plaży Ayia Napa
 • Grecian Beach
 • Landa Beach
 • Glyki Nero


Kuchnia w Ayia Napa
W centrum Ayia Napa znajduje się bar Lobby, zwykle czynny do północy,  w którym można zjeść dobrą grecką sałatkę. Tuż obok znajduje się slynna restauracja Hard Rock, a także Le View Fusion restauracja, a za nią Burger King, zimą zwykle zamknięty, Pizza Hut, KFC, restauracja Karamelomeno Kremidi, bar Coffee Island, tradycyjna tawerna Farmers Traditionals, restauracja Da Vinci Napiana - Mediteran, jedna z najlepszych, kawiarnia Napa Star Inn, restauracja Avra z autentyczną cypryjską kuchnią, bar Seasons Lounge, restauracja japońska Megu Japanese, Cafe Central, prawie zawsze otwarta, Pepper Bar Lounge, 360 Lounge Bar, Platia Meze, czyli słynne dostawki, restauracja Sage, restauracja En Yevo Tavernaki, restauracja azjatycka Red Ruby, tawerna Limelight, bar Vanilia Essence, restauracja Jello Cafe, restauracja The Queen Vic, restauracja Ocean Basket, restauracja na plaży Kaliva on the Beach, restauracja Erofili, restauracja Terazza, restauracja Marquis De Napa, restauracja Al Ritrovo Italian, restauracja Abacus, Buono Cafe lodziarnia, Donut pączkarnia, bar The Liquid Cafe N, Mnago Cafe & Bar, budka Gelato, czyli lodziarnia, restauracja The Queen Vic, restauracja ze świeżymi owocami morza w porcie Fish House, a także Esperia Harbour restauracja, w pobliżu hotelu Limanaki restauracja Karousos Beach z kuchnią śródziemnomorską, restauracja Molos Seaside Ayia Napa, restauracja Paradisos Beach Venue, kuchnia japońska Ukiyo Sushi, Kota Greek Souvlaki.

Muzea Ayia Napa
 • Muzeum Morza Thalassa
 • Muzeum Morskie George'a Tornaritisa

Parki i atrakcje Ayia Napa
 • Ayia Napa Sculpture Park, to nowoczesne muzeum rzeby nowoczesnej i abstrakacyjnej, położone na wzgórzu z widokiem na wybrzeże Ayia Napa. Kolekcja rzeźby obejmuje rzeźby historyczne, ale także współczesne, nowoczesne i często według wyobraźni artysty.
 • Aquapark Waterworld - to prawdziwego zdarzenia park wodnych atrakcji
 • Delfinarium- to atrakcja, w formie występu tresowanych delfinów, jak i także możliwość poznania inteligencji, tych zwierząt
 • Miejskie Muzeum Marynistyczne Thalassa – dosyć młode morskie muzeum, znajduje się tutaj m.in. wrak okrętu pochodzący z czasów Aleksandra Wielkiego.
 • Groby Makronissos to archeologiczne miejsce z czasów neolitu, rozpościerające się tuż za plażą Makronissos.
 • Jaskinie morskie {Sea Caves} znajdują się na wschód od Ayia Napa, niedaleko Parku Cape Greco. To chyba najbardziej znane miejsce na Cyprze. 
 • Park Cape Greco to nowoutworzony park przylądka Capo Greco, przede wszystkim w celu ocalenia tego wspaniałego miejsca, ala także rozbudowany, o liczne szlaki turystyczne, zarówno dla pieszych, jak i również rowerowe szlaki wokół Cape Greco.

Legendy z a Ayia Napa
 • Potwór z Ayia Napa
 • Potwór z Ayia Napa, o co chodzi? Co to za historia? Nikt go nie widział, a wszyscy w niego wierzą. Ponoć najczęściej przebywa w okolicy Cape Greco, w głębinach Morza Śródziemnego, choć czasem rybacy oskarażają go o porwane sieci, już bardziej dalej od wybrzeża.  
 • Kokkinochoria, czyli dosłownie czerwone wioski, zwane od koloru tutejszej gleby, która doskonale nadaje się uprawiania ziemniaków, bardzo bogatej w związki żelaza. To właśnie w Ayia Napa, dawniej rolnicy zbierali tutaj 3 razy do roku plon ziemniaków.
 • Ayia Napa, czyli ....Ayia, co to oznacza? A no właśnie "święty" , a Napa? to znaczy dolina, czyli Dolina Świętych :)
 • Legenda o klasztorze Ayia Napa. Według legendy w tutejszej zalesionej dolinie stał klasztor, w którym myśliwy z psem znaleźli ikonę Bogurodzicy Napy  z VII-VIII wieku. Ikona przyciągała pielgrzymów i pieniądze, które zostawiali ludzie w podziękowaniu i nadzieji, a także prośbie. Klasztor się rozbudowywał. Co ciekawe początkowo był to żeński klasztor, po czy po 1668 stał się męskim klasztorem, po czym opustoszał. Potem był zamieszkany przez Greków, uciekających przed zarazą dżumy, którzy po ocaleniu zbudowali wieś Ayia Napa, a klasztor przekształcili w cerkwię, rozwijając kult maryjny, świętej ikony, do której do dzisiaj przybywają wierni i pielgrzymi, szukając pomocy i spełnienia wielu próśb. Obraz Maryji jest opiekunką między inymi kobiet bezdzietnych i mających problemy z zajściem w ciążę i urodzeniem dzieci, i zwykle kobiety wracają przy nadzieji. 

Warte zwiedzenie obiekty sakralne:
 • klasztor z kościołem XVI wiecznym w centrum Ayia Napa
 • wiejski kościół w Liopetri, znanej z ręcznego wyplatania koszy
 • kościół Sotira
 • kościół Frenaros
 • kościół Agios Angonas

Gdzie nocować w Ayia Napa
W Ayia Napa znajduje się bardzo dużo hoteli, około 200, zarówno luksusowych, położonych nad brzegiem morza, przy plaży, jak i takich trzygwiazdkowych i dwugwiazdkowych, takich ze średniej półki, a także tańszych apartamentów i hosteli. Ceny zaczynają się od 200 EUR zł za 7 nocy w pokoju 2 osobowym. W naszym katalogu noclegów staramy się Wam przybliżyć opisy noclegów, naszą ocenę, a także zaoferować atrakcyjną cenę, często bardzo konkurencyjną ofertę zakwaterowania na wyspie Cypr w miejscowości Ayia Napa.